موسسه علمي و تحقيقي مكتب نرجس (عليها سلام) با توفيقات الهي و توجهات حضرت ولي عصر (عجل الله تعالی فرجه) توسط خانم فاطمه سيد خاموشي (عليها الرحمه) (مشهور به طاهايي) در سال 1345 تاسيس شد. اين موسسه آغازگر يك فعاليت فرهنگي نو در حوزه هاي علميه خواهران بوده و به منظور گسترش معارف ديني و تربيت طلبه، مدارس بسياري را در سطح كشور پايه گذاري نموده است . در حال حاضر اين موسسه، با مديريت سركار خانم سيده منور شايسته خوي و همكاري نيروهاي مخلص و كارآمد، هماهنگ با برنامه هاي آموزشي مدارس علميه سراسر كشور و مركز مديريت حوزه علميه خراسان با اهداف كلي زير فعاليت مي نماید. تبيين مباني اعتقادي اسلام، تعميق باورهاي ديني، ترويج مكارم اخلاقي و گسترش فرهنگ اصيل تشيع . تربيت بانوان انديشمند، متخصص، آگاه به معارف اسلامي و كارآمد جهت اعتلا به انديشه و تفكر اسلامي در سطح ملي و بين الملل. پرورش مبلغان توانمند در هدايتگري فكري و عقيدتي مردم و پاسخگويي به نيازهاي عصر و نسل . ارائه الگوهاي وارسته اخلاقي و معنوي، داراي بصيرت ديني، برخورد از روحيه فرهنگ ساز و پايبند بر عفاف انساني در عرصه مشاركت اجتماعي و سياسی.

فعاليت هاي پژوهشي:

در اين مجموعه روزانه حدود 50 نفر از طلاب، محققان و دانشجويان در زمينه هاي مختلف موضوع شناسي، منبع شناسي، طرح نامه نويسي، تحليل محتوا و... راهنمايي مي گردند كه گروه هاي پژوهشي داراي تحصيلات حوزوي سطح 3، درس خارج و دكترا اين وظايف را عهده دار مي باشند.
نمایه زنی و فهرست نویسی نشریات علوم اسلامی از جمله وظایف هیأت علمی است که در حال حاضر بیش از 23 هزار مقاله نمایه شده، در اختیار محققان به صورت تحت وب قابلیت دسترسی برای پژوهشگران را دارد و به آدرس (www.namayenarjes.com ) جهت استفاده در اختیار عموم قرار گرفته است و تنها نمایه رایگان در فضای مجازی برای محققان است.
تولیدات علمی اساتید و محققان این موسسه در قالب کتاب، مقالات علمی و ترجمه بوده و آرشیو تحقیقات به اضافه پایان نامه های سطح دو و سطح سه، قریب به 1000 عنوان می باشد که قابل استفاده محققان است.
از دیگر تولیدات علمی این موسسه، انتشار نشریه شمیم نرجس از سال 1361 و گرفتن مجوز انتشار از سال 1382 می باشد. این فصلنامه شامل مقالاتی در موضوعات اجتماعی، اعتقادی، ادبی و ... می باشد .
همچنین وب سایت شمیم نرجس علیها السلام در اختیار مخاطبان به آدرس (www.shamimenarjes.com) می باشد.
انتشار دو فصلنامه تخصصی مطالعات اسلامی میراث طاها از سال 1392 از دیگر فعالیت های علمی این موسسه می باشد؛ که تاکنون چندین پیش شماره آن به چاپ رسیده است.

امكانات و خدمات پژوهشي:

1- کتابخانه و سالن مطالعه: موجودی بالغ بر 31000 نسخه کتاب (19839 عنوان) در موضوعات (کلیات، فلسفه و روان شناسی و دین اسلام شامل: تاریخ ، سرگذشت نامه ها، قرآن، علوم قرآنی، تفسیر، حدیث، فقه و اصول، کلام و عقاید، زنان ، اخلاق اسلامی ، عرفان و تصوف و ... ) قفسه باز، جستجو از طریق رایانه، خدمات مرجع،کتابشناسی و امانت، نرم افزار تحت وب نوسا (سیمرغ) و قابلیت دسترسی به منابع از طریق اینترنت و نیز ارائه خدمات سرویس امانت به صورت online
2-کتابخانه الکترونیک: کتابخانه الکترونیک مدرسه علمیه نرجس علیها السلام در سال 1389 با هدف بکارگیری فناوری دیجیتال در نشر و اشاعه فرهنگ غنی اسلامی تاسیس شده است.در این بخش، حدود 100 عنوان نرم افزار تخصصی علوم اسلامی از جمله مكتبه شامله و مکتبه اهل بیت جامع الاحادیث 3.5، جامع التفاسیر 2.5، جامع فقه اهل بیت، نور السیره 2، جامع اصول الفقه، نور الفقاهه 3 و ... موجود می باشد.
3- آرشیو سمعی و بصری: تعداد بالغ بر 4000 عدد نرم افزار و سی دی با موضوعات آموزشی، سخنرانی، درسی و ... (در قالب نوار کاست، نوار ویدئو، سی دی و ...)
4- خدمات رایانه ای: از جمله :کافی نت، تایپ، پرینت، رایت، اسکن، تکثیر و ...
5- وب سایت نرجس www.m-narjes.org : شامل قسمت های متنوع خبری، پژوهشی (مقالات، پایان-نامه ها و ...) آموزشی، مشاوره و ... که از سال 1384 شروع به کار نموده است.
6- وب سایت و پایگاه اینترنتی یادواره استاد طاهایی : www.tahaie.ir شامل آشنایی با زندگی و آثار استاد طاهایی (اعلی الله مقامها) و ... که از سال 1389 فعال شده است.


ورود اعضاء
نام کاربری  
کلمه عبور  
 
 
آمار بازدیدکنندگان
بازديدكنندگان امروز : 24 نفر
بازديدكنندگان دیروز : 949 نفر
کل بازديدكنندگان: 1175995 نفر
کاربران آنلاین : 10 نفر
 
كليه حقوق متعلق به موسسه علمی-تحقیقی مکتب نرجس (سلام الله عليها) است
آدرس: ايران - مشهد مقدس - تقاطع دانش غربی و آخوند خراسانی-تلفن: 05138595040